BATMAN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

BATMAN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

BATMAN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ’NİN FAALİYETLERİ
BATMAN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Temmuz 2018’ de Batman İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Zübeyir Yılmaz koordinatörlüğünde Bilişim Teknolojileri ve Sınav Hizmetleri birimlerine ek olarak Batman Ölçme Değerlendirme Merkezi kurulmuştur. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında Batman Ölçme Değerlendirme Merkezi faaliyetlerine başlamıştır.

BATMAN ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ’NİN FAALİYETLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ölçme değerlendirme merkezleri, ‘Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi’ ile PISA´ya göre daha geniş bir katılımın sağlandığı ‘Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi’ (ABİDE) çalışmasını illerde yürütecek. Bu kapsamda bakanlık, 81 ilde kuracağı ölçme değerlendirme merkezleri ile örgün eğitim kapsamında öğrencilerin akademik gelişimlerinin izlenebilmesi, öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi için öğrenci, veli ve eğitimcilere geri bildirim verilmesine olanak sağlayacak. Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü organizasyonuyla illerde ölçme araçları ve anketler yoluyla öğrencilerden veri toplanacak ve yapılacak analiz çalışmaları ile öğrenci ve velilere geri bildirim verilecek. Merkezlerin kurulmasıyla, illerin eğitim gelişimleri, var olan sorunların giderilme düzeyleri tespit edilmiş olacak, programların ve kazanımların etkinliği konusunda veri toplama imkanı oluşacak.

        Merkezler, illerde ABİDE´nin yanı sıra 2017 yılı yatırım programında yer alan ‘Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi’ kapsamında yer alan ‘Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi’ni de yürütecek. Öğrencilerin akademik düzeyleri ve öğrenme eksiklikleri, öğrenmeyi etkileyen faktörler, ailenin, okulun ve çevrenin eğitime katkısını ortaya çıkaran veriler, merkezler tarafından öğrenci, veli ve eğitimcilerle paylaşılacak. Çalışma ile her öğrenciye kazanımları edinme düzeyi, eksik öğrenmeleri ve ihtiyaç duydukları tamamlayıcı eğitimlere yönelik karneler verilecek. İl izleme çalışmaları örneklem üzerinden değil, tüm öğrencilere yönelik olarak uygulanacak. Merkezler, her okul için bir değerlendirme raporu çıkartarak, okul bazlı izleme yapacak.

 

 

Gap Mahallesi 2503. Sokak No3 Merkez / BATMAN - 0 488 280 72 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.